Festiwal Podróżniczy

Idealna okazja do poznania podróżników, dla których nie istnieje słowo NIEMOŻLIWE. Prelegenci będą
opowiadać o swoich pasjach i doświadczeniach związanych z podróżami oraz górami. Jesteśmy pewni, że
zaszczepią Was pozytywną energią, oraz ogromem motywacji do działania. Być może zainspirują Was do
odkrywania nowego… nieznanego.

Przemek Kossakowski

Polski dziennikarz, dokumentalista i podróżnik. Zyskał popularność dzięki występom na antenie telewizji TTV, gdzie prowadził m.in. takie programy jak: “Kossakowski. Szósty zmysł”, “Kossakowski. Inicjacja”, “Kossakowski. Nieoczywiste”, “Kossakowski. Wtajemniczenie” czy “Kossakowski. być jak…”. Znany przede wszystkim jako prowadzący programu ,,Down the road. Zespół w trasie”. Za ten program otrzymał nagrodę Lodołamacze 2020 w kategorii „dziennikarz bez barier” i Telekamerę 2021 w kategorii „osobowość telewizyjna”. Nie ogranicza się do słów – aktywnie włącza się w działania charytatywne takich jak np. budowa Domu Wytchnieniowego dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Dzień II - 16.09

Andrzej Marcisz

Instruktor sportów górskich w Stowarzyszeniu Instruktorów Górskich, instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego.  Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych jak i na trudność. Zwyciężał w Międzynarodowych zawodach w Czechosłowacji, Bułgarii czy ZSRR. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym – brązowy Pucharu Świata (1989), oraz brązowy Mistrzostw Europy (1992). Sześciokrotnie był w finałach szybkościowych w zawodów Arco Rock Master (srebrny medal w 1990 roku, trzykrotnie kończył na 3 miejscu, po jednym razie – czwartym i piątym).  Wspina się od 45 lat. Wytyczył szereg nowych, ekstremalnie trudnych dróg w skałkach oraz w  Tatrach zarówno latem jak i zimą. Jest współautorem wielu pierwszych przejść klasycznych na najsłynniejszych ścianach tatrzańskich. Wiele dróg z partnerami pokonał rekordowo szybko. W 2020 roku skompletował wejście na wszystkie nazwane wówczas szczyty, turnie, baszty, mnichy, igły itp w Tatrach Wysokich, których liczba (wciąż rośnie) i jest bliska 1200!

Dzień II - 16.09

Kuba Jankowski

Samozwańczy “Mazurski Góral”, przewodnik Beskidzki, organizator górskich wypraw w Polsce i Europie, miłośnik szlaków długodystansowych oraz alternatywnych sposobów podróży. Podróżuje od dziecka, a najlepiej czuje się w towarzystwie plecaka i namiotu. Kuba podczas swoich prelekcji stara się pokazywać alternatywne sposoby podróżowania, przybliżać słuchaczom odwiedzane miejsca, ale także przekazywać praktyczne rady dotyczące podróży. Jego celem jest budowanie świadomości społeczeństwa nt. zrównoważonych podróży, a także mówienie o szkodach, jakie niesie za sobą turystyka masowa. Zależy mu na inspirowaniu do podróży samodzielnych, za którymi jego zdaniem kryje się największa przygoda. Prelekcja poświęcona będzie prawie trzytygodniowej wyprawie po Szkocji. Podczas jej trwania będziemy mogli usłyszeć nie tylko o górach, ale także niesłychanie pięknym kraju, jego historii oraz dostać dawkę praktycznej wiedzy odnośnie podróżowaniu po nim. Wszystko to w akompaniamencie opowieści z podróży. Miło nam także poinformować, że Kuba dołączył do zespołu organizatorów festiwalu! Podczas wydarzenia będzie odpowiedzialny za współprace partnerskie oraz koordynowanie prac wolontariuszy.

Dzień II - 16.09

Bartosz Malinowski

Przewodnik górski, instruktor turystyki zimowej, narciarstwa skiturowego oraz szeroko pojętego outdooru, autor książek o Himalajach.   Pracuje m.in. w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził blisko 100 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył 4000 km trawersując Himalaje, Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Współautor książki “Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” oraz Wielki Szlak Himalajski Indie, Pakistan Bhutan. Swoje teksty publikował w prasie podróżniczej i górskiej m.in: Magazyn Góry, NPM, Traveler National Geographic, Rowertour i wielu innych.  Na co dzień koordynuje prace Grupy Chilloutdoor.

Dzień II - 16.09

Łukasz Kocewiak

Podróżnik i himalaista. Autor nagrodzonej na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Mediatravel” książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika” oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie książki „Afganistan. Góry, ludzie, wojna”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od ponad dziesięciu lat z pasja prowadzi bloga Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej czy społeczno-kulturowej. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. Doktor nauk ścisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Autor lub współautor ponad stu publikacji naukowych. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy zrównoważonym wdrażaniu energetyki odnawialnej. Ciekawość świata i pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie w stronę coraz to ciekawszych przedsięwzięć. Zrealizował między innymi takie projekty, jak wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi, 16 ooo km pociągiem przez Azje, wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

Dzień II - 16.09

Mariusz Hatala

Żołnierz, ratownik medyczny, instruktor narciarstwa i wspinaczki.
Zabiorę Was do Pakistanu, gdzie opowiem jak w zaledwie 9 dni wszedłem na dwa ośmiotysięcznik – Broad Peak i K2. 

Dzień II - 16.09