Line-up

Piątek - 15.09

START

  • 17:00 Uroczyste otwarcie festiwalu z przemówieniami organizatorów i gości honorowych. 

KONKURS

  • 17:30 – 18:45 5 filmów o tematyce górskiej (trwających po 8-12 min), na dużym ekranie przed Hotelem (Kino plenerowe / scena), 
  • 19:00 – 19:20 Film bonusowy „A chodźże na pole!”

WYSTĘP PRELEGENTÓW FILMOWYCH:

  • 19:30 – 20:15 Jasiek Sabała – “Dzikie Tatry”
  • 20:30 – 21:15 Staszek Berbeka i Bartek Dobroch 

FILM PEŁNOMETRAŻOWY:

  • 21:25 – 22:55 Film pełnometrażowy “DREAMLAND” – 90 min
  • 23:00 – 05:00 Największe w okolicy After Party

Sobota - 16.09

WARSZTATY

  • 09:00 – 10:00 DECATHLON Nowy Sącz – Warsztaty biegowe z Dorotą Bober
  • 10:00 – 11:00 Zrzutka.pl – Warsztaty z tworzenia zbiórek internetowych.

  • 11:00 – 12:00 – Fundacja Bezpieczny Kazbek. Warsztaty z “życia” na wysokości.

  • 12:00 – 13:00 – K9 Grupa Poszukiwawcza

   Pokaz pracy psów ratowniczych, które są bardzo przyjazne dzieciom.

  • 13:00 – 14:00 – Apteczka Na Szlaku. Warsztaty z pomocy przedmedycznej w górach.

  • 14:00 – 15:00 – Magdalena Żuber Ohana Czuła Przestrzeń “Praktyka jogi dla każdego”.

WARSZTATY DLA DZIECI

  • 10:00 – 11:00 Akademia Górska DECATHLON – Podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach.

  • 12:00 – 13:00 Pałac Młodzieży w Nowym Sączu – Kreatywne zajęcia plastyczne dla dzieci.

  • 13:00 – 15:00 Masterchef Junior – Warsztaty kulinarne z uczestnikiem – Antek Cieślik.

  • 16:00 – 17:00 Gra terenowa z nagrodami.

 PRELEKCJE PODRÓŻNICZE:

Prezentacje multimedialne podróżników, którzy opowiedzą o swoich najbardziej inspirujących wyprawach:

  • 12:00 – 13:00 Kuba Jankowski “Ben, Glen i Loch – opowieść o trzech Szkockich braciach”
  • 13:00 – 14:00 Łukasz Kocewiak “Afganistan – Góry, ludzie, wojna”
  • 14:00 – 15:00 Andrzej Marcisz “45 lat życia w pionie – w wielkich i małych ścianach”
  • 15:00 – 16:00 Przerwa
  • 16:00 – 17:00 Bartosz Malinowski “Ostatnie królestwo Himalajów”
  • 17:00 – 18:00 Mariusz Hatala “1 kraj, 9 dni – 2 ośmiotysięczniki”
  • 18:00 – 19:00 Przemysław Kossakowski “Wspomnienia z niezwykłych podróży”

19:00 – 19:20 OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU FILMOWEGO


FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ

  • 20:00 – 21:30 Arek Zawiliński “Muzyka Drogi”.

   22:00 – 23:00 Shoshana Rogala (DJ set) Radical ethno / balkan disco / drum kink.

  • Całonocne After Party

Niedziela - 17.09

START

  • 10:00 – 11:00 Śniadanie na trawie, wśród gór Beskidu Sądeckiego.

  • 11:00 – 13:00 Forum na szczycie – Blok dyskusyjny na temat bezpieczeństwa w górach.
  • 13:00 – 16:00 Wycieczka z przewodnikiem na Radziejową

Poznaj prelegentów

Przemek Kossakowski

Polski dziennikarz, dokumentalista i podróżnik. Zyskał popularność dzięki występom na antenie telewizji TTV, gdzie prowadził m.in. takie programy jak: “Kossakowski. Szósty zmysł”, “Kossakowski. Inicjacja”, “Kossakowski. Nieoczywiste”, “Kossakowski. Wtajemniczenie” czy “Kossakowski. być jak…”. Znany przede wszystkim jako prowadzący programu ,,Down the road. Zespół w trasie”. Za ten program otrzymał nagrodę Lodołamacze 2020 w kategorii „dziennikarz bez barier” i Telekamerę 2021 w kategorii „osobowość telewizyjna”. Nie ogranicza się do słów – aktywnie włącza się w działania charytatywne takich jak np. budowa Domu Wytchnieniowego dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Dzień II - 16.09

Ochtabiński

Górskie podróże rozpoczął klasycznie – nad Morskim Okiem, a widok z nad jego brzegu ujął go tak mocno, że dziś wraca w Tatry można powiedzieć co chwila. Twórca wielu filmów relacjonujących klasyczne wyjścia szlakowe oraz wspinaczkowe. Aktualnie objechał Tatry rowerem, a w planach ma przejście ich głównej grani. Jak mówi o sobie – „Jestem fotografem, operatorem kamery, wspinaczem i w jakimś stopniu podróżnikiem. Jednak czego bym w górskim życiu nie robił, to zawsze fotografia i film mi towarzyszą. Wolę opowiadać historie filmem niż słowem pisanym, choć mówią, że umiem czasem napisać coś fajnego, ale jeżeli już mam coś wybrać,  będzie to zawsze film. Robię często proste relacje z moich górskich wyjść, z biegiem czasu jednak zapragnąłem filmem opowiedzieć coś więcej, zadać pytanie, później szukać na nie odpowiedzi, wejść w głąb swego serca i umysłu. Ten proces dziś prowadzi mnie w twórczości.

Dzień I - 15.09

Maciej Spietzberg

Maciej Spietzberg łączy wielką pasję do filmowania z górami. Jego przygoda z górami zaczęła się w sierpniu 2017, niecały rok później kupuje pierwszy aparat fotograficzny i zaczyna kręcić swoje pierwsze filmy. Od wielu lat nasze polskie Tatry są jego drugim domem, w którym spędza dużo czasu – wędrując i kręcąc filmy, które publikuje na swoim kanale YouTube. Maciej pomimo krótkiego stażu w roli filmowca, ma na swoim koncie już kilka sukcesów oraz wygranych w konkursach filmowych. Jego filmy o tematyce górskiej cieszą się dużą popularnością na YouTube, a on sam ciągle podwyższa swoją poprzeczkę i właśnie w tym roku planuje wyreżyserować w Tatrach swój pierwszy film krótkometrażowy, który zrealizuje z małą ekipą filmową.

Dzień I - 15.09

Bartek Dobroch

Polski dziennikarz, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Publikuje również w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku” i „Polityce”. Otrzymał nagrodę Pióro Nadziei Amnesty International 2009 za najlepszy tekst o prawach człowieka w prasie polskiej (cykl trzech tekstów o losie tybetańskich uchodźców w Indiach i Nepalu opublikowanych w „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”). Nominowany do najważniejszej polskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2010 w kategorii wywiad za wywiad z nestorami ratownictwa tatrzańskiego, Janem Krupskim i Józefem Uznańskim: „Jak chodzi o lawiny, to nie ma mądrych”, opublikowany w „Gazecie Wyborczej”. Przewodnik tatrzański i autor książek o tematyce górskiej: „Broad Peak. Niebo i piekło” (2014) i „Artur Hajzer. Droga słonia” (2018).

Dzień I - 15.09

Mateusz Stawarz - Zieloni w podróży

Mateusz jest blogerem i fotografem, który uwielbia zwiedzać, zwłaszcza jeśli to zwiedzanie związane jest z machaniem nogami. Jeszcze kilka lat temu, o podróżowaniu nie miał “zielonego” pojęcia, wszystko jednak zmieniło się za sprawą krótkiej wycieczki w Bieszczady. Od tego momentu prowadzi bloga i kanał na Youtube o nazwie “Zieloni w podróży”, na których dzieli się z czytelnikami i widzami swoimi turystycznymi przygodami.

Dzień I - 15.09

Adrian i Asia - Pan i Pani Spakowani

Pan i Pani Spakowani, czyli Asia i Adrian twórcy kanału o podróżowaniu. Chcą dzielić się dobrymi radami, zachęcać innych do podróży na własny koszt i pokazywać świat własnym okiem 😉 Przy okazji polecają miejscówki do zwiedzenia, noclegu i smaczne jedzonko. Zaczęło się od Australii, a kto wie gdzie się skończy?

Dzień I - 15.09

Marian Czesak - Marian na spontanie

5 lat temu kupił swoją pierwszą kamerkę na której uczył się filmowania. Aktualnie od 2 lat właściciel firmy zajmującej się Produkcją Filmową. Prowadzi instagrama oraz kanał na YouTubie w tematyce górsko/podróżniczej o nazwie „Marian na Spontanie”. Lubi podróżować autostopem i poznawać w ten sposób nowe osoby. Koneser górskich wschodów słońca. Jego cel na najbliższy czas, to zdobycie korony gór polskich tylko ze autostopem oraz przejście wszystkich turystycznych szlaków w polskich tatrach. Jak sam mówi: „Dla mnie najwyższe szczytu świata mogą jeszcze poczekać. Poprzez trwożenie filmów chce uwrażliwić siebie, oraz innych na piękno którego w naszych górach nie brakuje.(…) Cały czas uczę się słuchać siebie oraz innych. We wszystkim co robię bardziej niż na własnej racji, zależy mi na relacji. Moją największą pasją jest człowiek.

Dzień I - 15.09

Jasiek Sabała

Przyrodnik, przewodnik tatrzański i edukator. Mieszka w Kościelisku i od dziecka wędruje po Tatrach. Kolejnymi stopniami tatrzańskiego wtajemniczenia były kurs taternictwa jaskiniowego i kurs przewodnicki. Wiedzę przyrodniczą zdobywał na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ukończył szkolenie w parkach narodowych USA i kurs interpretacji dziedzictwa. Współpracuje z Działem Edukacji TPN. Jako przewodnik specjalizuje się w wycieczkach przyrodniczych, a edukuje głównie w zakresie zasad zrównoważonej turystyki. Autor i współautor kilku książek, m.in. „Tatry Zachodnie” i „Dzikie Tatry”.

Dzień I - 15.09

Staszek Berbeka

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, artysta plastyk, który wspinaczkę wysokogórską ma we krwi. Choć góry niejednokrotnie zabrały mu bliskich, nadal traktuje je z ogromnym szacunkiem i pokorą. Wielokrotnie nagradzany za film Dreamland, opowiadający niesamowitą historię jego ojca – Macieja Berbeki.

Dzień I - 15.09

Łukasz Kocewiak

Podróżnik i himalaista. Autor nagrodzonej na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Mediatravel” książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika” oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie książki „Afganistan. Góry, ludzie, wojna”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od ponad dziesięciu lat z pasja prowadzi bloga Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej czy społeczno-kulturowej. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. Doktor nauk ścisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Autor lub współautor ponad stu publikacji naukowych. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy zrównoważonym wdrażaniu energetyki odnawialnej. Ciekawość świata i pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie w stronę coraz to ciekawszych przedsięwzięć. Zrealizował między innymi takie projekty, jak wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi, 16 ooo km pociągiem przez Azje, wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

Dzień II - 16.09

Andrzej Marcisz

Instruktor sportów górskich w Stowarzyszeniu Instruktorów Górskich, instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego.  Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych jak i na trudność. Zwyciężał w Międzynarodowych zawodach w Czechosłowacji, Bułgarii czy ZSRR. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym – brązowy Pucharu Świata (1989), oraz brązowy Mistrzostw Europy (1992). Sześciokrotnie był w finałach szybkościowych w zawodów Arco Rock Master (srebrny medal w 1990 roku, trzykrotnie kończył na 3 miejscu, po jednym razie – czwartym i piątym).  Wspina się od 45 lat. Wytyczył szereg nowych, ekstremalnie trudnych dróg w skałkach oraz w  Tatrach zarówno latem jak i zimą. Jest współautorem wielu pierwszych przejść klasycznych na najsłynniejszych ścianach tatrzańskich. Wiele dróg z partnerami pokonał rekordowo szybko. W 2020 roku skompletował wejście na wszystkie nazwane wówczas szczyty, turnie, baszty, mnichy, igły itp w Tatrach Wysokich, których liczba (wciąż rośnie) i jest bliska 1200!

Dzień II - 16.09

Kuba Jankowski

Samozwańczy “Mazurski Góral”, przewodnik Beskidzki, organizator górskich wypraw w Polsce i Europie, miłośnik szlaków długodystansowych oraz alternatywnych sposobów podróży. Podróżuje od dziecka, a najlepiej czuje się w towarzystwie plecaka i namiotu. Kuba podczas swoich prelekcji stara się pokazywać alternatywne sposoby podróżowania, przybliżać słuchaczom odwiedzane miejsca, ale także przekazywać praktyczne rady dotyczące podróży. Jego celem jest budowanie świadomości społeczeństwa nt. zrównoważonych podróży, a także mówienie o szkodach, jakie niesie za sobą turystyka masowa. Zależy mu na inspirowaniu do podróży samodzielnych, za którymi jego zdaniem kryje się największa przygoda. Prelekcja poświęcona będzie prawie trzytygodniowej wyprawie po Szkocji. Podczas jej trwania będziemy mogli usłyszeć nie tylko o górach, ale także niesłychanie pięknym kraju, jego historii oraz dostać dawkę praktycznej wiedzy odnośnie podróżowaniu po nim. Wszystko to w akompaniamencie opowieści z podróży. Miło nam także poinformować, że Kuba dołączył do zespołu organizatorów festiwalu! Podczas wydarzenia będzie odpowiedzialny za współprace partnerskie oraz koordynowanie prac wolontariuszy.

Dzień II - 16.09

Bartosz Malinowski

Przewodnik górski, instruktor turystyki zimowej, narciarstwa skiturowego oraz szeroko pojętego outdooru, autor książek o Himalajach.   Pracuje m.in. w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził blisko 100 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył 4000 km trawersując Himalaje, Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Współautor książki “Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” oraz Wielki Szlak Himalajski Indie, Pakistan Bhutan. Swoje teksty publikował w prasie podróżniczej i górskiej m.in: Magazyn Góry, NPM, Traveler National Geographic, Rowertour i wielu innych.  Na co dzień koordynuje prace Grupy Chilloutdoor.

Dzień II - 16.09

Mariusz Hatala

Żołnierz, ratownik medyczny, instruktor narciarstwa i wspinaczki.
Zabiorę Was do Pakistanu, gdzie opowiem jak w zaledwie 9 dni wszedłem na dwa ośmiotysięcznik – Broad Peak i K2. 

Dzień II - 16.09

Śledź nas w social media, aby poznać kolejnych prelegentów!

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę… To nie wszystko! Trzymamy Cię w niepewności i na bieżąco ogłaszamy kolejne nazwiska z naszego line-upu w naszych mediach społecznościowych!

 

Odwiedź nasze profile już teraz, aby nie przegapić kolejnych ogłoszeń. Widzimy się na festiwalu!