Prelegenci
Poznaj naszych prelegentów
Ochtabiński
Górskie podróże rozpoczął klasycznie – nad Morskim Okiem, a widok z nad jego brzegu ujął go tak mocno, że dziś wraca w Tatry można powiedzieć co chwila. Twórca wielu filmów relacjonujących klasyczne wyjścia szlakowe oraz wspinaczkowe. Aktualnie objechał Tatry rowerem, a w planach ma przejście ich głównej grani. Jak mówi o sobie – „Jestem fotografem, operatorem kamery, wspinaczem i w jakimś stopniu podróżnikiem. Jednak czego bym w górskim życiu nie robił, to zawsze fotografia i film mi towarzyszą. Wolę opowiadać historie filmem niż słowem pisanym, choć mówią, że umiem czasem napisać coś fajnego, ale jeżeli już mam coś wybrać, będzie to zawsze film. Robię często proste relacje z moich górskich wyjść, z biegiem czasu jednak zapragnąłem filmem opowiedzieć coś więcej, zadać pytanie, później szukać na nie odpowiedzi, wejść w głąb swego serca i umysłu. Ten proces dziś prowadzi mnie w twórczości.
Dzień I - 15.09
Maciej Spietzberg
Maciej Spietzberg łączy wielką pasję do filmowania z górami. Jego przygoda z górami zaczęła się w sierpniu 2017, niecały rok później kupuje pierwszy aparat fotograficzny i zaczyna kręcić swoje pierwsze filmy. Od wielu lat nasze polskie Tatry są jego drugim domem, w którym spędza dużo czasu – wędrując i kręcąc filmy, które publikuje na swoim kanale YouTube. Maciej pomimo krótkiego stażu w roli filmowca, ma na swoim koncie już kilka sukcesów oraz wygranych w konkursach filmowych. Jego filmy o tematyce górskiej cieszą się dużą popularnością na YouTube, a on sam ciągle podwyższa swoją poprzeczkę i właśnie w tym roku planuje wyreżyserować w Tatrach swój pierwszy film krótkometrażowy, który zrealizuje z małą ekipą filmową.
Dzień I - 15.09
Mateusz Stawarz - Zieloni w podróży
Mateusz jest blogerem i fotografem, który uwielbia zwiedzać, zwłaszcza jeśli to zwiedzanie związane jest z machaniem nogami. Jeszcze kilka lat temu, o podróżowaniu nie miał “zielonego” pojęcia, wszystko jednak zmieniło się za sprawą krótkiej wycieczki w Bieszczady. Od tego momentu prowadzi bloga i kanał na Youtube o nazwie “Zieloni w podróży”, na których dzieli się z czytelnikami i widzami swoimi turystycznymi przygodami.
Dzień I - 15.09
Adrian i Asia - Pan i Pani Spakowani
Pan i Pani Spakowani, czyli Asia i Adrian twórcy kanału o podróżowaniu. Chcą dzielić się dobrymi radami, zachęcać innych do podróży na własny koszt i pokazywać świat własnym okiem 😉 Przy okazji polecają miejscówki do zwiedzenia, noclegu i smaczne jedzonko. Zaczęło się od Australii, a kto wie gdzie się skończy?
Dzień I - 15.09
Marian Czesak - Marian na spontanie
5 lat temu kupił swoją pierwszą kamerkę na której uczył się filmowania. Aktualnie od 2 lat właściciel firmy zajmującej się Produkcją Filmową. Prowadzi instagrama oraz kanał na YouTubie w tematyce górsko/podróżniczej o nazwie „Marian na Spontanie”. Lubi podróżować autostopem i poznawać w ten sposób nowe osoby. Koneser górskich wschodów słońca. Jego cel na najbliższy czas, to zdobycie korony gór polskich tylko ze autostopem oraz przejście wszystkich turystycznych szlaków w polskich tatrach. Jak sam mówi: „Dla mnie najwyższe szczytu świata mogą jeszcze poczekać. Poprzez trwożenie filmów chce uwrażliwić siebie, oraz innych na piękno którego w naszych górach nie brakuje.(…) Cały czas uczę się słuchać siebie oraz innych. We wszystkim co robię bardziej niż na własnej racji, zależy mi na relacji. Moją największą pasją jest człowiek.
Dzień I - 15.09
Bartek Dobroch
Polski dziennikarz, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Publikuje również w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku” i „Polityce”. Otrzymał nagrodę Pióro Nadziei Amnesty International 2009 za najlepszy tekst o prawach człowieka w prasie polskiej (cykl trzech tekstów o losie tybetańskich uchodźców w Indiach i Nepalu opublikowanych w „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”). Nominowany do najważniejszej polskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2010 w kategorii wywiad za wywiad z nestorami ratownictwa tatrzańskiego, Janem Krupskim i Józefem Uznańskim: „Jak chodzi o lawiny, to nie ma mądrych”, opublikowany w „Gazecie Wyborczej”. Przewodnik tatrzański i autor książek o tematyce górskiej: „Broad Peak. Niebo i piekło” (2014) i „Artur Hajzer. Droga słonia” (2018).
Dzień I - 15.09
Jasiek Sabała
Przyrodnik, przewodnik tatrzański i edukator. Mieszka w Kościelisku i od dziecka wędruje po Tatrach. Kolejnymi stopniami tatrzańskiego wtajemniczenia były kurs taternictwa jaskiniowego i kurs przewodnicki. Wiedzę przyrodniczą zdobywał na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ukończył szkolenie w parkach narodowych USA i kurs interpretacji dziedzictwa. Współpracuje z Działem Edukacji TPN. Jako przewodnik specjalizuje się w wycieczkach przyrodniczych, a edukuje głównie w zakresie zasad zrównoważonej turystyki. Autor i współautor kilku książek, m.in. „Tatry Zachodnie” i „Dzikie Tatry”.
Dzień I - 15.09
Andrzej Marcisz
Instruktor sportów górskich w Stowarzyszeniu Instruktorów Górskich, instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych jak i na trudność. Zwyciężał w Międzynarodowych zawodach w Czechosłowacji, Bułgarii czy ZSRR. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym – brązowy Pucharu Świata (1989), oraz brązowy Mistrzostw Europy (1992). Sześciokrotnie był w finałach szybkościowych w zawodów Arco Rock Master (srebrny medal w 1990 roku, trzykrotnie kończył na 3 miejscu, po jednym razie – czwartym i piątym). Wspina się od 45 lat. Wytyczył szereg nowych, ekstremalnie trudnych dróg w skałkach oraz w Tatrach zarówno latem jak i zimą. Jest współautorem wielu pierwszych przejść klasycznych na najsłynniejszych ścianach tatrzańskich. Wiele dróg z partnerami pokonał rekordowo szybko. W 2020 roku skompletował wejście na wszystkie nazwane wówczas szczyty, turnie, baszty, mnichy, igły itp w Tatrach Wysokich, których liczba (wciąż rośnie) i jest bliska 1200!
Dzień II - 16.09
Staszek Berbeka
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, artysta plastyk, który wspinaczkę wysokogórską ma we krwi. Choć góry niejednokrotnie zabrały mu bliskich, nadal traktuje je z ogromnym szacunkiem i pokorą. Wielokrotnie nagradzany za film Dreamland, opowiadający niesamowitą historię jego ojca – Macieja Berbeki.